تمهیدات آستان قدس رضوی ازبرای زائران سالمند و چاپ ۵۰۰ هزار جلد قرآن و ادعیه

به گفته خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس؛ تمهیدات آستان قدس رضوی ازبرای زیارت آسان زائران سالمند و کم‌توان، ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ختم قرآن درون ایام ماه مبارک رمضان انجام شد، چاپ و عرضه بیش از ۵۰۰ هزار جلد قرآن و کتب ادعیه درون سال ۹۷، رونمایی از کوچک‌ترین قرآن‌های بازوبندی درون سیزدهمین سه‌شنبه فرهنگی و بازدید نایب رئیس اتحادیه ناشران مالزی از مرکز چاپ و نشر قرآن کریم آستان قدس رضوی عناوین بسته خبری آستان امام رضا(ع) هست که درون ادامه تقدیم می‌شود.

تمهیدات آستان قدس رضوی ازبرای زیارت آسان زائران سالمند و کم‌توان

سیدخلیل منبتی معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: درون راستای رفاه حال زائران سالمند و معلول و انجام زیارتی توام با آرامش اقدامات مناسبی درون حرم مطهر رضوی انجام شده هست.

وی ادامه داد: حرم مطهر حضرت رضا(ع) مملو از زائرانی با ویژگی‌ها و شرایط مختلف هست که وظیفه ما تسهیل زیارت ازبرای آن‌هاست.

وی تصریح کرد: با توجه به شلوغی روضه منوره و ازدحام جمعیت امکان زیارت آسان ازبرای زائران کم توان ازبرای رسیدن به روضه منوره (ضریح) فراهم نبود؛ درون این راستا شرایطی فراهم شد تا زائران سالمند و معلولان به کمک همراهان یا خادمین حضرت با صندلی چرخدار به زیارت روضه منوره مشرف شده و پس از زیارت بازگردانده شوند.

منبتی با بیان اینکه درون حال حاضر این طرح درون ساعات ۸ تا ۹ صبح و ۱۵ تا ۱۶ پس از ظهر، همه روزه درون حال انجام هست، افزود: درون این طرح زائران می‌توانند از ورودی‌های حرم مطهر رضوی با صندلی چرخدار خود را به صحن مسجد گوهرشاد برسانند و از محل کفشداری ۱۲، با همکاری خادمین تا ضریح منور با صندلی چرخدار منتقل شوند.

معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی بیان کرد: درون گذشته زائران جانباز، سالمندان و معلولانی که مجبور به استفاده کردن از صندلی چرخدار بودند، مشکلاتی را ازبرای حضور درون روضه منوره داشتند، چون پله‌هایی که درون رواق‌های منتهی به روضه منوره وجود داشت، رفت‌ و آمد را ازبرای این گروه از زائران مشکل کرده بود.

منبتی اضافه کرد: از این رو با تأکید تولیت آستان قدس رضوی درون مسیرهای تشرف زائران محترم از کفشداری شماره ۱۷ به رواق مبارک دارالولایه، از صحن آزادی به رواق مبارکه دارالسرور، از رواق مبارکه دارالسرور به رواق مبارکه دارالسلام و از رواق مبارکه دارالسیاده به رواق مبارکه دارالحفاظ جهت رفاه حال زائران به‌ویژه جانبازان، معلولان، سالمندان و ناتوانانی که با صندلی چرخدار به روضه منوره مشرف می‌شدند، پله‌های سنگی قبلی جمع‌آوری و سطح شیب‌دار(رمپ) نصب شد.

۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ختم قرآن درون ایام ماه مبارک رمضان انجام شد

حجت‌الاسلام مهدی شجاع رئیس اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی با عنوان این خبر افزود: درون ایام ماه مبارک رمضان و ماه بهار قرآن به همت واحد ختم تلاوت نور اداره علوم قرآنی ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ختم قرآن کریم توسط زائران و مجاوران بارگاه قدسی رضوی انجام شد.

وی تصریح کرد: درون ماه مبارک رمضان همچنین بیش از ۱۲ میلیون ختم سوره مبارکه قدر با مشارکت ۴۰۰ و ۵۸ نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی انجام شده هست.

رئیس اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی ابراز کرد: زائران و مجاوران حرم امام رضا(ع) درون ایام ماه مبارک رمضان با مراجعه به پایگاه‌های واحد ختم تلاوت نور اداره علوم قرآنی واقع درون رواق‌های دارالقرآن الکریم، حضرت زهرا(س) و دارالحجه ازبرای انجام این ختم‌های قرآنی ثبت نام کردند.

وی اضافه کرد: تعدادی از متقاضیان ساکن درون شهرها و استان‌های سراسر کشور نیز از طریق رابطان طرح «یاضامن آهو» درون فضای مجازی درون این ختم‌ها مشارکت کردند.

شجاع یادآور شد: زائران و مجاوران علاقه مند به شرکت درون ختم قرآنی می‌توانند درون تمام ایام سال با مراجعه به واحد ختم تلاوت نور واقع درون دارالقرآن الکریم حرم مطهر رضوی یا تماس با شماره ۳۲۰۰۲۵۶۰-۰۵۱ درون ختم قرآن و صلوات این واحد قرآنی شرکت کنند.

چاپ و عرضه بیش از ۵۰۰ هزار جلد قرآن و کتب ادعیه درون سال ۹۷

مسعود فرزانه مدیر عامل مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی با عنوان این خبر عنوان کرد: این قرآن‌ها درون ۱۲۵ عنوان اثر اعم از انواع قرآن و کتب ادعیه با تنوع‌های بسیار درون نوع صحافی و کاغذ، خط، ترجمه، تذهیب و تفسیر منتشر شده و درون اختیار آستان قدس رضوی قرار گرفته هست که درون مقایسه با سال ۹۶ به لحاظ تعداد عناوین حدود یک و نیم برابر شده هست.

وی خاطرنشان کرد: این میزان تولید درون سال ۹۷ درون مقایسه با سال ۹۶ به لحاظ شمارگان ۲۸ درصد رشد داشته هست.

مدیر عامل مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی درون ادامه با اشاره به فعالیت‌های مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی درون حوزه قرآن کریم گفت: این مؤسسه مرکز تخصصی و روزآمد طبع و نشر مصحف شریف هست و بازنشر نفایس قرآنی موجود درون گنجینه‌های آستان قدس رضوی را از اهم وظایف خود می‌داند.

فرزانه اظهار کرد: درون حال حاضر انجام همه خدمت ها پیش از چاپ، چاپ، پس از چاپ و سایر امور تکمیلی آن درون حوزه چاپ و افست، صنعتی و دیجیتال ازبرای چاپ انواع قرآن کریم، کتب دعا، متون دینی، باز نشر نفایس و سایر سفارشات، درون این مرکز فراهم شده هست.

رونمایی از کوچک‌ترین قرآن‌های بازوبندی درون سیزدهمین سه‌شنبه فرهنگی

مهدی قیصری نیک معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی با بیان اینکه درون گنجینۀ کتب خطی این کتابخانه بیش از ۲۳ هزار قرآن و جزوۀ قرآنی نگهداری می‌شود، افزود: مصاحف این مجموعه درون قطع و ابعاد مختلفی همچون بازوبندی، بغلی، حمایلی، جیبی، رُقعی، خِشتی، وزیری، رحلی و سلطانی هست و درون حال حاضر ۶۸ قرآن و جزوۀ قرآنی درون قطع بازوبندی که به طور معمول به ابعاد سه درون دو سانتی‌متر گفته می‌شود، درون این کتابخانه موجود هست.

وی تصریح کرد: کوچک‌ترین قرآن بازوبندی این کتابخانه، منتخب قرآن از سورۀ حمد تا سورۀ ناس به خط نسخ خفی و ابعاد ۵/۲ درون ۵/۳ سانتی‌متر درون ۱۵۸ برگ هست. جداول اوراق و اسامی سوره‌ها به سرخی، دو صفحه قبل از شروع قرآن و چهار صفحۀ آخر، منقّش کم‌کار بوده، جلد نسخه تیماج قهوه‌ای با عطف پارچه و کاغذ نخودی فرنگی هست.

قیصری نیک درون آخر یادآور شد: مراسم رونمایی از این قرآن‌های نفیس، ازبرای نخستین دفعه درون روز سه‌شنبه ۲۸ خردادماه سال جاری درون موزۀ قرآن و هدایای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) برگزار می‌شود و حضور درون آن ازبرای عموم علاقه‌مندان آزاد هست.

بازدید نایب رئیس اتحادیه ناشران مالزی از مرکز چاپ و نشر قرآن کریم آستان قدس رضوی

نایب رییس اتحادیه ناشران کشور مالزی ضمن حضور درون مرکز چاپ و نشر قرآن کریم آستان قدس رضوی، از نزدیک با فعالیت‌ها، امکانات، محصولات و خدمت ها این مجموعه آشنا شد.

مزلان سعد نایب رییس اتحادیه ناشران کشور مالزی درون حاشیه این بازدید به امکانات و تجهیزات حوزه چاپ این مرکز اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه درون مرکز چاپ و نشر قرآن آستان قدس رضوی، امکانات و فناوری‌های به روز و پیشرفته‌ای درون کنار هم جمع شده و خط تولید بسیار خوبی را ازبرای چاپ افست و به ویژه چاپ قرآن‌های نفیس فراهم آورده هست.

وی ابراز کرد: همچنین درون قسمت تولیدات بسته‌بندی نیز نرم‌افزار و دشوار‌افزارهای پیشرفته‌ای به کار گرفته شده هست و فعالیت‌های بسیار جدیدی را درون حوزه چاپ و بسته‌بندی طی بازدید از خط تولید این مرکز مشاهده کردم.

نایب رییس اتحادیه ناشران کشور مالزی با بیان اینکه ایرانیان درون زمینه نرم‌افزاری و دانش فنی درون سطح بسیار مطلوبی قرار دارند، ادامه داد: معمولا چاپخانه‌ها از تجهیزات مشابهی استفاده کردن می‌کنند ولی دانش فنی مناسب وجه تمایز خروجی کار این مرکز درون مقایسه با سایر چاپخانه‌هاست.

وی درون ادامه ضمن ابراز امیدواری ازبرای توسعه همکاری‎ها و تعاملات میان مرکز چاپ و نشر قرآن آستان قدس رضوی با کشور مالزی، ابراز کرد: چاپخانه آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین و مدرنترین چاپخانه‌های ایران بوده و کیفیت محصولات چاپی این مرکز درون تراز استانداردهای جهانی هست؛ از این رو امیدواریم بتوانیم از امکانات و دانش فنی خوب مهندسان ایرانی به ویژه مجموعه آستان قدس رضوی بهره‌مند شویم و این بازدید نقطه آغازی ازبرای همکاری و تعامات هر چه بیشتر با این مرکز باشد.
مزلان سعد خاطرنشان کرد: تولید آثار نفیس و باز نشر نفایس موجود درون موزه‌های آستان قدس رضوی یکی از فعالیت‌های خوب این مرکز بشمار می‌رود که درون نوع خود بی نظیر هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *