حسینی آزاد: «مل مل» بچه‌ها را شماتت نمی‌کند/برنامه ما آموزشی نیست

«سید امین حسینی آزاد» کارگردان هنری برنامه «مل‌مل» درون نشست سازندگان برنامه تلویزیونی مل مل درون خبرگزاری فارس  ضمن بیان این که کودک درونم هم اکنون هم فعال هست، گفت: همیشه کودک درون فعالی داشتم، ولی درون کنار دوستانم درون گروه مل‌مل واقعا کم می‌آورم. درون سال ۸۴ به طور حرفه‌ای کار کودک را شروع کرده و درون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تئاتر کار می‌کردم.

وی ادامه داد: یک روز آقای سلامیان به من پیشنهاد همکاری داد و من درون شرایطی که همیشه خود را کارگر هنری می‌دانم این کار را پذیرفتم و همیشه معتقدم کارگردانی بحث پیچیده‌ای هست. یکی از دلایلی که مل‌مل بازخورد خوبی داشته این هست که کار پرورشی انجام می‌دهد، نه آموزشی و من از آنجایی که سالها معلم آموزش و پرورش بودم اینها را به خوبی متوجه می‌شوم.

حسینی آزاد درون ادامه نیز بیان داشت: خاله گلی و عروسک مل‌مل کار پرورشی انجام می‌دهند، هیچ وقت ما درون برنامه نمی‌گوییم که بچه‌ها مسواک بزنید، ولی از درون دوستی با آنها وارد می‌شویم و نتایج مثبت مسواک زدن را به آنها می‌گوییم که خودشان درمورد مسواک زدن تصمیم بگیرند. همچنین معصومیتی درون کاراکتر خاله گلی وجود دارد که زمانی غلط می‌کند کاملا پیداست، درنتیجه کودکان با دیدن وی به نتایج مثبت و منفی کارهایی که باید درون آینده انجام دهند می‌رسند.

 کارگردان هنری برنامه «مل‌مل» درون ادامه درمورد این برنامه عنوان داشت: برنامه ما بچه‌ها را شماتت نمی‌کند بلکه به آنها امید می‌دهد و سبب شاد شدنشان می‌شود. درون ادامه صحبت‌های خانم امینی باید بگویم بسیاری از اطرافیان به من می‌گویند تا چه زمانی می‌خواهی کار کودک انجام دهی؟ ولی همان‌ها می‌دانند که ژانر کودک به شدت ژانر پولسازی هست، به این دلیل که زمانی شما با بچه‌ها کار می‌کنی دنیای دیگری داری. ازبرای مثال فرزند من به من دستور می‌دهد که یک چیزی را برایم بخر، ولی درصورتیکه دست خودم بود همان را نمی‌خریدم ولی ازبرای فرزندم باید آن را خریداری کنم!

وی ادامه داد: درصورتیکه شما وارد مقوله کودک شوید، راحت این‌ها را متوجه خواهید شد. به همین دلیل هست که اغلب سرمایه دارها به سرمایه‌گذاری درون ژانر کودک ترغیب می‌شوند. حتی درون حال حاضر می‌بینیم که بعضی از رستوران‌ها قسمت‌های مخصوصی ازبرای کودک قرار دادند. همه آنهایی که با کودکان سر و کار دارند هم این را می‌دانند که خانواده روی حرف بچه‌ها حرفی نمی‌زنند و به حرفشان گوش می‌دهند.

این کارگردان درون ادامه با اشاره به جمله‌ای که ابتدای تیتراژ برنامه نوشته می‌شود، بیان داشت: همان روزهای ابتدایی برنامه به آقای سلامیان گفتم جمله‌ای از حضرت علی (علیه السلام) درون ابتدای تیتراژ بنویسیم و آن جمله این بود که هر چه درون ضمیر کودک نوشته شود پاک نخواهد شد. درون نتیجه باید به بعضی از افراد گفت درصورتیکه می‌خواهید سرمایه گذاری کنید بروید و ساختمان بسازید، نه اینکه به خاطر کسب درآمد روی کودکان سرمایه گذاری کنید! چنین کاری درست و اخلاقی نیست، به این دلیل که همه ما بچه داریم و تربیت بچه‌ها ازبرای ما بسیار اهمیت دارد.

حسینی آزاد با بیان اینکه همه گروه برنامه «مل‌مل» با یکدیگر هماهنگ شده‌اند، نیز گفت: همه ما پس از این مدت وقت طولانی می‌دانیم که چه می‌خواهیم و هدفمان چیست. ازبرای مثال درصورتیکه نقدی به هر یک از افراد حاضر درون این گروه شود و به آقای سلامیان منتقل شود وی ما را مورد خطاب قرار نمی‌دهد، بلکه با مشورت با هرکدام از ما تلاش دارد که آن نقد یا نقطه ضعف را برطرف کند.

 سید امین حسینی آزاد درون ادامه صحبت‌های خود بیان داشت: برنامه مل‌مل درون حال پرورش دادن بچه‌ها هست و باید تعامل ما با خانواده‌ها بیشتر شود. خانواده‌ها نباید فکر کنند ما مقابل آنها ایستاده‌ایم و می‌خواهیم بچه‌هایشان را ازبرای خود کنیم و تحت نظر خودمان آنها را پرورش دهیم.

وی با اشاره به خط شکنی‌هایی که درون این برنامه صورت گرفته بیان داشت: ازبرای مثال درون روز مادر دو کاراکتر بزرگ آقا و ننه نقلی را نشان بچه‌ها دادیم که بزرگ آقا قربان صدقه ننه نقلی می‌رفت و به عبارتی می‌خواستیم به بچه‌ها مهر و علاقه و تجلیل از روز مادر را نشان دهیم. ما تا به حال درون هیچ برنامه عروسکی چنین موضوعی را نشان ندادیم و الان زمانی هست که خانواده‌ها پای برنامه ما بنشینند. مدتی پیش به بچه‌های گروه گفتم برنامه ململ روی چاه نفت نشسته و ما می‌توانیم یکی از برنامه‌های بسیار خوب تاریخ کودک درون ایران باشیم.

سید امین حسینی آزاد نیز ادامه داد: ما کاراکتر بزباش و ململ را حیوان نمی‌بینیم و به همین خاطر این‌ها خود یک حیوان خانگی و چند پرنده دارند. جذاب ترین کاراکترهای عروسکی ازبرای بچه‌ها انسان نیستند یا عنصر انسان بودن درون آنها بسیار کم هست که این را درون این سال‌ها درون کارهای عروسکی بسیاری شاهد بودیم.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *