دعوتید به مهمانی خدا با خانواده/ برنامه لیالی قدر درون پاتوق‌های مذهبی

خبرگزاری فارس ـ گروه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسائی: ماه رمضان یکی از ماه‌های خاص عبادت و ماه مهمانی خداوند هست. درون این ماه بندگان مخلص خدا به روزه‌داری و عبادت می‌پردازند، ولی اوج بندگی و عبادات این ماه، درون شب‌های قدر رقم می‌خورد که درون قرآن کریم پیرامون این شب‌ها سوره‌ای نازل‌شده و آن را برتر از هزار ماه توصیف کرده هست.

شب‌های قدر ازبرای ما عطر و بوی هیأت، مسجد، شب‌زنده‌داری و قرآن به سر گرفتن دارد، ولی یکی از خاطرات خانواده‌های مذهبی درون این شب‌ها به انجام اعمال عبادی درون کنار یکدیگر، روی یک زیرانداز نشستن درون جوار هیأت‌ها و نوای توبه سر دادن خلاصه می‌شود.

این شب‌ها شهرهای مختلف کشور پاتوق‌های جذاب و مهمی درون مناسک مذهبی ازبرای حضور خانواده‌ها دارند. این پاتوق‌ها بیش از پیش درون شب‌های ماه رمضان و شب‌های ماه محرم خود را نشان می‌دهند. خانواده‌های ایرانی درون شب‌های زیبا و بهاری ماه رمضان، حتماً یک هیأت یا مسجد به خصوص را پاتوق هرساله خود ازبرای برپا کردن دورهمی عبادی خانواده شناخته‌اند.

درون این گفته تلاش کردیم هیأت‌هایی را ازبرای حضور خانواده‌ها و شب‌زنده‌داری آن‌ها معرفی کنیم؛ هیأت‌هایی که از قاب یک محیط معمول بیرون آمده‌اند و جمعی از عاشقان نیایش را پیرامون خود جمع کرده‌اند.

* مسجد ارک

یکی از مساجد مشهور و تاریخی شهر تهران هست که درون بافت تاریخی تهران، درون میدان ارک و نزدیک بازار بزرگ تهران جای گرفته‌ هست. این مسجد درون ایام ماه رمضان با مراسم‌ مناجات‌خوانی حاج منصور ارضی، رنگ و بوی خاصی به خود می‌گیرد و هر شب پاتوق خانواده‌هاست؛ خانواده‌هایی که گاه حتی غذای سحری خود را به خیابان اطراف مسجد می‌آورند و با پهن کردن زیراندازهایی درون جمع خانوادگی خود، به مناجات با خدا و راز و احتیاج می‌پردازند.

مسجد ارک درون شب‌های قدر، پذیرای جمع بزرگ‌تری از مؤمنان هست و درون این شب‌ها با سخنرانی  حجت‌الاسلام مصطفی کرمی و حجت‌الاسلام محمد میرزامحمدی و دعا و مناجاتخوانی حاج منصور، پذیرای مردم هست.

مسجد و حسینیه همدانی‌ها

این مسجد و حسینیه قدیمی تهران نیز به دلیل سخنرانی‌های حجت‌الاسلام شیخ حسین انصاریان جزو هیأت‌های مشهور تهران تلقی می‌شود که درون ایام مناسبتی خاص، همواره پذیرنده جمعیت عظیمی از شب‌زنده‌داران لیالی قدر هست. استاد حسین انصاریان از سخنرانان قدیم تهران هست که از سال‌های قبل از انقلاب، مجلس وعظ و سخنرانی درون تهران برگزار کرده و این شب‌هات نیز درون ایام ماه رمضان درون حسینیه همدانی‌ها سخنرانی دارد.

* آستان مقدس عبدالعظیم حسنی

حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) ، قبله مردمان شهر تهران محسوب می‌شود و تهرانی‌ها هر شب جمعه درون عوض زیارت حضرت امام حسین (ع) راهی این صحن و سرا می‌شوند تا دل به صحن و سرای نورانی‌اش بسپارند.

درون ایام مناسبتی نیز این آستان مقدس محل حضور عاشقان و علاقه‌مندان اهل بیت (ع) هست و با توجه به فضا و امکانات موجود، ظرفیت مناسبی ازبرای حضور خانوادگی افراد هست.

* آستان مقدس امامزاده صالح بن موسی الکاظم(ع)

امامزاده صالح (ع) تجریش نیز از دیگر بقاع متبرکه تهرانی‌هاست که درون ایام مناسبتی خاص به محل تجمع و حضور خانواده‌ها مبدل می‌شود. درون حیاط این آستان مقدس خانواده‌ها درون کنار یکدیگر و درون کنار شهدای گمنام و شهدای هسته‌ای کشور، درون شب‌های قدر قرآن بر سر می‌گیرند و ندای «الهی العفو» سر می‌دهند.

* هیأت رایت العباس

کمی آن‌سمت‌تر، امامزاده علی‌اکبر (ع) چیذر پس از تشکیل و استقرار هیأت رایت العباس با مدیحه‌سرایی حاج محمود کریمی، گرانیگاه جذب جوانان شده هست؛ جوانانی که از هر نقطه شهر تهران خود را به چیذر و امامزاده علی‌اکبر(ع) می‌رسانند تا پای روضه و مدیحه‌سرایی‌ حاج محمود بنشینند. این هیأت نیز درون شب‌های قدر با توجه به اختصاص فضاهای کناری امامزاده، محیط لازم ازبرای حضور خانواده‌ها را داراست که آنان می‌توانند علاوه بر مدح و مرثیه‌خوانی از سخنرانی حجت‌الاسلام خاموشی هم استفاده کردن کنند.

* مهدیه امام حسن مجتبی (ع)

مهدیه امام حسن (ع) درون خیابان آزادی، دارای پامنبری‌های خاص خود هست. افرادی که درون ماه محرم صبح‌های سریع ازبرای عزاداری راهی این هیأت می‌شوند، درون شب‌های ماه رمضان نیز هر شب پای مناجات سعید حدادیان می‌نشینند. این هیأت نیز از پاتوق‌های خانوادگی محسوب می‌شود و درون شب‌های قدر درون کنارگذرهای خیابان انقلاب، فضای حضور خانواده‌ها را فرام می‌کند که با سخنرانی‌ حجت‌الاسلام رحیمی و مدیحه‌سرایی سعید حدادیان و محمدحسین حدادیان پذیرای مردم خواهد بود.

* حسینیه ریحانةالحسین

باغ فیض تهران درگذشته شاید تنها نام محله‌ای بود با امامزادگان جعفر و حمیده خاتون (ع) ولی با مسیر‌اندازی مجتمع فرهنگی ریحانةالحسین (س)، این محله تهران نیز مقصدی ازبرای عاشقان اهل‌بیت (ع) درون ایام مناسبتی شده هست تا مردم با شور و حال خاصی، خود را ازبرای مجلس سیدمجید بنی‌فاطمه به این هیأت برسانند. ریحانةالحسینی‌ها ازبرای ایام منتهی به شب‌های قدر برنامه هشت شب عاشقی را با سخنرانی حجج‌ اسلام شهاب مرادی و مهدی گودرزی و مناجات، مراسم احیا و مرثیه‌خوانی سیدمجید بنی‌فاطمه تدارک دیده‌اند.

* مسجد مقدس جمکران

این مسجد میعادگاه منتظران ظهور محسوب می‌شود و افراد دلداده و عاشق امام وقت(عج) درون ایام مناسبتی خاص خود را به این مسجد مقدس می‌رسانند تا بتوانند ارتباط بهتری با مولای خود داشته باشند. همزمان شدن سومین شب از شب‌های قدر با روز سه‌شنبه که روز وعده هفتگی منتظران ازبرای حضور درون جمکران هست، پیش‌بینی حضور گسترده مردم درون این مسجد، دور از ذهن نیست.

درون  شب نوزدهم درون این مسجد،‌ دعای جوشن کبیر با نوای سیدعلی حسینی‌نژاد زمزمه شده و سخنرانی و مراسم احیاء هم توسط حجت‌الاسلام سیدحسین مومنی انجام می‌شود. درون شب بیست و یکم سخنرانی و احیاء توسط آیت‌الله سیدمهدی میرباقری انجام و دعای جوشن کبیر توسط حاج عباس حیدرزاده قرائت می‌شود. شب بیست و سوم سخنرانی و مراسم احیاء توسط حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی و قرائت دعای جوشن کبیر و مرثیه‌خوانی توسط حاج محمدرضا غلامرضازاده انجام می‌شود.

مسجد مقدس جمکران از شهر تهران، حدود ۱۴۰کیلومتر فاصله دارد و علاوه بر مردم قم، بعضی شهروندان تهرانی نیز مراسم احیاء و مناجات این مسجد نورانی را انتخاب می‌کنند. به چه دلیل که هم فال هست و هم تماشا! هم مسافرت، هم زیارت و هم نیایش و بندگی مخلصانه.

* حرم امام خمینی (ره)

حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز درون شب‌های قدر از محافل و پاتوق‌های خانوادگی محسوب می‌شود که دارای مخاطبان و علاقه‌مندان خاص خود هست. شب نوزدهم حجت‌الاسلام سیدابراهیم ‌هاشمیان درون این آستان به سخنرانی پرداخته و حاج احمد شربیانی مداح مراسم هست. درون  شب بیست و یکم  نیز حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری سخنران خواهد بود و حاج حسین هوشیار مداحی می‌کند. مراسم مداحی شب بیست و سوم ماه رمضان، توسط حاج مهدی منصوری برگزار می‌شود.

* آستان مقدس امامزاده پنج تن لویزان

امامزاده پنج تن که از نوادگان امام سجاد (ع) هست، درون شمال شرق شهر تهران یک قطب فرهنگی با اهمیت به حساب می‌آید. این آستان مقدس درون ایام مناسبتی خاص برنامه‌های ویژه‌ای را با حضور اقشار گسترده مردم برگزار می‌کند و درون ایام ماه رمضان نیز با طرح ضیافت الهی به استقبال روزه‌داران و مومنین درون این ماه می‌رود. این آستان مقدس درون شب‌های قدر میزبان خیل عظیم جمعیت هست که درون آخر با سفره اطعام هم از آنان پذیرایی می‌کند.

* کهف الشهدا

درون انتهای بلوار دانشجو درون خیابان ولنجک، سال‌هاست که درون دل کوه، محلی ازبرای راز و احتیاج مومنین ایجاد شده هست. تدفین شهدای گمنام درون دل کوه محلی را به وجود آورده که امروز کهف الشهدا محل حضور و دلدادگی‌های جوانان با شهدا و عبادت خداوند باشد. کهف الشهدا درون ایام مناسبتی سال برنامه‌های ویژه‌ای دارد و درون ایام ماه رمضان نیز مراسم «سی‌ شب با شهدا» را طراحی و اجرا می‌کند، ولی اوج حضور مردم و عاشقان شهدا درون این محل درون شب‌های قدر رقم می‌خورد؛ به طوری که درون مسیرهای منتهی به این محل مقدس، خانواده‌ها و افراد متعددی کنار یکدیگر می‌نشینند و شهدا و ائمه اطهار (ع) را ازبرای رسیدن به حاجات و بخشش گناهان واسطه می‌کنند.

* مصلای امام خمینی (ره)

درون ایام ماه رمضان، مصلای امام خمینی (ره) میزبان نمایشگاه میان‌المللی قرآن کریم و تمام علاقه‌مندان به قرآن و اهل‌بیت (ع) هست که این نمایشگاه خود فرصتی ازبرای حضور خانواده‌ها درون یک پاتوق مذهبی به حساب می‌آید. برپایی سفره‌های افطار درون فضای سبز مصلی درون شب‌های ماه رمضان از دیگر برنامه‌های این مجموعه بزرگ مذهبی هست. این فضای‌ مذهبی شهر تهران درون شب‌های قدر، برنامه احیا را با حضور خانواده‌ها برگزار می‌کند و بسیاری از مردم درون صحن‌های آن درون کنار یکدیگر به مناجات می‌پردازند.

هر جا رفتید و دست بر آسمان شُدید، ما را از دعای خیر خود محروم نکنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *