شب «منوچهر صدوقی‌سها» برگزارشد/ اعتقاد صدوقی سها به استقلال فلسفه اسلامی از یونان

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس،  شب منوچهر صدوقی سها شب گذشته با حضور مهدی محقق، حکمت‌الله ملاصالحیدانشیار دانشگاه تهران و مدرس مدعو دانشگاه آتن، نصرالله حکمت استاد گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ، علی دهباشی مدیر مجله بخارا و محمدرضا شفیعی کدکنی استاد دانشگاه تهران درون خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. 

ملاصالحی دانشیار دانشگاه تهران درون این مراسم طی سخنانی گفت: تمدن دوره تازه تمدن روز هست و شب ندارد و شب تمثالی‌ترین فرهنگ ماست. 

وی افزود: درون ادبیات عرفانی از وجه رازآمیز شب بسیار گفته شده هست و تصادفی نیست که درون دوره عصر تازه هیچ چیزی را به شب نسبت نمی‌دهند و همه را به روز نسبت می‌دهند، مثل روز حقوق بشر و…، ولی درون فرهنگ ما شب انتخاب‌کننده هست و درون تمدن تازه جایگاهی ندارد. 

ملاصالحی گفت: شب نقش بسیاری درون فرهنگ و درون انسان ماندن ما دارد و شعرا و حکمای ما درون فضیلت شب بسیار سخن گفته‌اند و حافظ شب‌آگاه‌ترین شاعر ماست. 

وی با بیان اینکه بنده درون جایگاهی نیستم که درمورد صدوقی سها صحبت کنم، گفت: ساختارهای اجتماعی و سیاسی ما روی گسل‌های عرض وجودی بنا شده هست. سوال اینجاست درصورتیکه ساختارهای ما روی این گسل‌ها بنا شده هست به چه دلیل تاریخ تعطیل نشده هست؟

ملاصالحی ادامه داد: بشر امروز روی میراث درهم شکسته تاریخ بنا شده هست جهان اندیشه‌های تاریخی خود را درون موزه گذاشته هست افرادی مانند صدوقی سها با مشعله‌داری سنت درون برابر این آگاهی تاریخی ایستاده هست. 

این استاد دانشگاه گفت: امروزه متفکران ما باید جسارت ودلیری به میدان آمدن را داشته باشند تا با شناخت دوره تازه به نقد اندیشه‌های آن بپردازند. 

حکمت: صدوقی سها یک فیلسوف دغدغه‌مند و دارای حکمت هست

نصرالله حکمت استاد گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی از دیگر سخنرانان این برنامه بود که طی سخنانی گفت: صدوقی سها استاد فلسفه به معنای رایج آن نیست، که مباحث فلسفی را درون قالب تکرار مکررات و بیان مشهورات مطرح کند وی یک فیلسوف دغدغه‌مند و دارای حکمت هست و درون یک سلوک عقلی به سر می‌برد.  صدوقی سها شخصیت علمی و فلسفه ذوالابعاد دارد و بنده حقیر درون این فرصت کوتاه به وجوهی از شخصیت ایشان اشاره می‌کنم. 

حکمت با بیان اینکه برخلاف آن چیزی که مستشرقان می‌گویند، فلسفه اسلامی وابستگی به فلسفه یونان ندارد، گفت: صدوقی سها به استقلال فلسفه اسلامی معتقد هست و درون کتاب اخیرش که بنده نیز مطالعه کردم، به نام «پدیدارشناخت تاریخ استعلایی فلاسفه اسلامی» این دغدغه را نشان می‌دهد. 

حکمت با اشاره به اینکه فلسفه اسلامی به دو صفت انسداد و انجماد منتسب شده هست، گفت: ممکن هست بعضی از اساتید با عرض بنده موافق نباشند و درون نقد سخن من بگویند فلسفه اسلامی درون جریان هست و خوانده می‌شود. ولی این فلسفه نشاط آور نیست و به مسئله روز زندگی نمی‌پردازد و ارتباطش با زندگی مردم قطع شده هست و به همین دلیل هست که من می‌گویم که انگار زبان فلسفه اسلامی بند آمده هست.

وی ادامه داد: همه منتقدان فلسفه اسلامی می‌گویند فلسفه اسلامی حاشیه‌نشین فلسفه یونان هست، یا فلسفه نیست و کلام هست که با مرگ ابن‌رشد به آخر رسیده هست و امروزه پس از چهل سال از انقلاب اسلامی، ما کتابی را به دانشجویان فلسفه تدریس می‌کنیم که آیت‌الله علامه طباطبایی ازبرای دانشجویان مدرسه حقانی تدوین کرده هست یا تاریخ فلسفه‌ای را می‌خوانیم که نویسندگان غربی و عربی نوشته‌اند و درون حالی که خودمان این تاریخ فلسفه را ننوشتیم و درون فلسفه‌ای که دیگران ازبرای ما نوشته‌اند، فلسفه تقلیل داده شده هست و خود ما نیز فلسفه را با اسفار تغییر داده‌ایم. 

وی ادامه داد: علامه طباطبایی کتاب بدایة الحکمة را ازبرای دانشجویان فلسفی ننوشته هست، بلکه ازبرای یک سری طلبه که فقه می‌خوانند نوشته هست، ولی ما متأسفانه مسائل فلسفی ۴۰۰ سال پیش را درون حال تکرار هستیم و این تقلیل‌ها سبب انجماد فلسفه شده هست و سرایت دادن قداست دین به فلسفه نیز درون انجماد فلسفه اسلامی مؤثر بوده هست. 

این استاد دانشگاه گفت: منوچهر صدوقی سها درون اثر اخیرشان دغدغه جریان فلسفی را دارد و به استقلال فلسفه اسلامی تأکید دارد. و وجه دیگری از تفکر آقای صدوقی توجه ایشان به جوانب فلسفه اسلامی هست که کمتر کسی به آن توجه نشان داده هست و ایشان درمورد چگونگی اسلامیت فلسفه تفکر کرده‌اند و این مسئله بسیار مهمی هست. 

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های صدوقی سها این هست که درون سطح متفکران ارتباط برقرار کرده هست و مصاحبه میان اساتید فلسفه را فراهم کرده هست، درون حالی که ما اهالی فلسفه با هم گفت‌وگو نداریم، این درون حالی هست که درون غرب متفکران با هم مصاحبه دارند. 

بلخاری: وارستگی از عمل یکی دیگر از ویژگی‌های منوچهر صدوقی سها هست

حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی  از دیگر سخنرانان این مراسم بود که طی سخنانی گفت: درون دوره صفویه ازبرای نخستین دفعه به نوعی تاریخ‌نگاری هنر نوشته شده هست و درون این تاریخ‌نگاری به نگارگران و نقاشان، چهره‌گشا می‌گفتند و چهره‌گشایی درون نظر اینان افتتاح چهره هست که از فصیح و فتوحات می‌آید. فصیح و فتوحات جان و جهان درون ایران معنی دیگری دارد و چهره نشان از درک معنای چهره هست و نقاش و چهره‌نگار وظیفه داشت تا معنای چهره را از پشت صورت درک کند و آن را به تصویر بکشد. منوچهر به معنای مینوچهر هست و صورت از سیرت می‌زاید.

وی ادامه داد: زمانی می‌گویند منوچهر که به معنی مینوچهر هست به این معنی اینکه باطن چهره درک شود. وارستگی از عمل یکی دیگر از ویژگی‌های منوچهر صدوقی سها هست و آقای صدوقی کاری ازبرای انجمن مفاخر درون حال انجام دادن هست که ریشه‌های اسلامی فلسفه اسلامی را کشف کند و آن را به رشته تحریر درآورد. 

منوچهر صدوقی سها نویسنده و پژوهشگر فلسفی آخرین سخنران این مراسم بود که طی سخنانی کوتاه گفت: درون درون من غیر از شرمندگی چیزی وجود ندارد و درصورتیکه این اساتید از من تجلیل کردند، تجلیل از من نیست و تجلیل از فکر و تفکر هست و هر عنایتی که کردند به من نکردند و به اساتید بنده کردند و سپس به ذکر خیر اساتید خود پرداخت و با شعری سخنرانی خود را به آخر رساند. 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *