شعر‌خوانی قرآنیان ازبرای سپاه و آرزوی زیبای داور خارجی ازبرای رهبر انقلاب

خبرگزاری فارس- امیرحسین کسائی: صبح امروز دوشنبه ۲۶ فروردین‌ماه ملاقات شرکت‌کنندگان سی‌وششمین دوره مسابقات میان‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران با مقام معظم رهبری به‌عنوان آخر‌قسمت این دوره مسابقات برگزار شد.

 

 

* حدود ۸:۳۰ صبح درب‌های حسینیه امام خمینی(ره) بیت رهبری برروی حاضران باز شد، افرادی که هرکدام از استان‌های دور و نزدیک ازبرای ملاقات با محبوب دل‌ها راهی تهران و خیابان فلسطین جنوبی شده بودند و مرد و زن صف بسته بودند تا با باز شدن درب‌ها، راهی حسینیه شوند…درون ادامه حاشیه‌نگاری‌های خبرنگار فارس از این ملاقات سراسر شور و حس معنوی را می‌خوانید:

* درون ابتدای ورود به حسینیه امام ، بخشی از آیه ۲۰۳ سوره اعراف «هَذَا بَصَائِرُ مِنْ رَبِّکُمْ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ؛ این آیات قرآن هست مایه بصیرت‌هایی از جانب پروردگار شما و هدایت و رحمتی ازبرای گروهی که ایمان آورند.» که بر جایگاه نقش بسته بود، چشم انسان را نوازش می‌داد.

* درون ابتدای حضور مردم، نوجوانانی بالباس سپاه، بلند شدن و به‌صورت همخوانی شعری درون مدح امام علی(ع) خواندند و این شروعی بود ازبرای مداحی‌ها و شعرخوانی‌های دیگر افراد حاضر درون حسینیه که هرکدام به‌نوبت می‌ایستادند شعری می‌خواندند، یکی شعری درون حمایت از سپاه خواند و دیگران نیز درمورد اعیاد شعبانیه و ائمه اطهار(ع) شعرخوانی کردند.

* حدود ساعت ۹:۳۵ متسابقان و شرکت‌کنندگان سی و ششمین دوره مسابقات میان‌المللی قرآن کریم وارد حسینیه شدند و درون صفوف نخستین جمعیت جایگاه گرفتند درون این وقت می‌توان گفت، حسینیه حدوداً پر از جمعیت بود و درون حدود نیم ساعت پس تمام مسئولین و هیأت داوران مسابقات وارد حسینیه شده بودند.

 

 

* سید وحید مرتضوی مجری سالن اصلی مسابقات میان‌المللی قرآن کریم درون ساعت ده پشت میکروفون رفت و به‌رسم چندین ساله گذشته این دیدارها و به جهت آنکه درون ایام نزدیک با مبعث برگزار می‌شود، شعر «صلی‌الله علی محمد، صلی‌الله علی النبی، صلی‌الله علی محمد و علی آل النبی» را با مردم همخوانی کرد و بعدازآن نیز شرکت‌کننده‌ای از مسابقات ابتهال شنیدنی «حب الحسین» را زمزمه کرد، با آخر یافتن این برنامه جمعیت دیگر آماده حضور مقام معظم رهبری بودند و با سردادن شعارهایی مانند «ای پسر فاطمه منتظر تو هستیم» و «این‌همه لشگر آماده به عشق رهبر آمده» به استقبال حضور معظم له رفتند تا اینکه حضرت عشق وارد حسینیه شدند و درون این لحظه حسینیه به جنب‌وجوش افتاد مردم ، شعارهای متعدد سردادند.

* مجید یراق‌بافان مجری این مراسم پس از تلاوت غلام نژاد با اشاره به آیه ۲۳ سوره احزاب: «مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ  فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ  وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا؛بعضی از آن مؤمنان، بزرگ مردانی هستند که به عهد و پیمانی که باخدا بستند کاملاً وفا کردند، پس بعضی پیمان خویش گزاردند (و بر آن عهد ایستادگی کردند تا به مسیر خدا شهید شدند مانند عبیده و حمزه و جعفر) و بعضی به انتظار (فیض شهادت) مقاومت کرده و هیچ عهد خود را تغییر ندادند (مانند علی علیه السّلام که درون کوفه به محراب عبادت شهید گشت). » با توجه به حوادث گذشته، ثواب تلاوت‌های این برنامه را تقدیم به شهدای پاسدار و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌کنیم.

 

* نخستین قاری که درون جایگاه حاضر شد، مهدی غلام نژاد نماینده ایران درون سی و ششمین دوره مسابقات بود که از آیه ۲۱ سوره احزاب به تلاوت پرداخت و درون نوبت بعدی سلمان امرالله شرکت‌کننده کشور اندونزی و نفر اول رشته قرائت این دوره مسابقات پشت تریبون رفت و تلاوت خود از آیه ۷۸ سوره اسراء را ارائه کرد، تلاوتی که به دلیل حجم صدای این قاری کل فضای حسینیه را پر کرد و با استقبال و تشویق حاضران مواجه شد.

* درون ادامه این مراسم محمدجواد مرادی، نفر اول رشته حفظ این مسابقات به تلاوت از آِه ۵۹ سوره نمل پرداخت و سپس رضا محمد پور از اعضای هیأت داوران این دوره مسابقات تلاوتی از آیه ۸۳ سوره انبیاء ارائه کرد.

* درون قسمت دیگر این مراسم عارف العسلی داور اهل سوریه مسابقات میان‌المللی قرآن کریم به ابتهال خوانی پیرامون مدح رسول‌الله پرداخت. وی درون ابتدا عرض ادب خدمت مقام معظم رهبری داشت و درون سخنانی کوتاه به عربی ازبرای سلامتی رهبر معظم انقلاب دعا کرد و ازبرای ایشان از خداوند نصرت بر دشمنان طلب کرد که امید مستضعفان عالم هستند.

مدار و محور وحدت سپاه هست

* مجید یراق‌بافان بعدازاین قسمت برنامه درون سخنانی به روایت امام سجاد (ع) اشاره کرد که : «اَلحَمدُلِله الَّذی جَعَلَ اَعدائَنا مِنَ الحُمَقا» دشمنان اسلام با تروریستی نامیدن سپاه حماقت خود را بیش‌ازپیش نشان دادند چون سپاه تنها ازبرای ایران نیست بلکه سپاه اسلام اعتقادات هست و هجوم دشمن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هجوم به اسلام هست. وی براساس این روایت امام سجاد(ع) دوبیتی زیر را خواند:

سپاه از ملت و ملت از سپاه هست
همیشه مایه عزت سپاه هست

به لطف دشمن نابخرد امروز
مدار و محور وحدت سپاه هست

تلاوتی که حاضران را به وجد آورد

* ولی درخشان‌ترین و جذاب‌ترین تلاوت مراسم امروز توسط سید جوادی حسینی از قاریان برجسته کشور صورت پذیرفت که از آیه ۱۸۹ سوره آل‌عمران به تلاوت پرداخت و سپس سوره شمس را تلاوت کرد که به‌شدت مورد استقبال و تشویق حاضران قرار گرفت به‌طوری‌که فریادهای «الله الله» حاضران پس از اتمام آیات توسط این قاری همه نداشت.

 

 

* پس از این تلاوت، حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به سخنرانی پرداخت و گزارشی از مسیر برگزاری سی‌وششمین دوره مسابقات میان‌المللی قرآن کریم ارائه کرد. خاموشی گفت: سی‌وششمین دوره مسابقات میان‌المللی قرآن کریم طی روزهای ۲۰ تا ۲۵ فروردین‌ماه درون قسمت‌های بزرگسالان، بانوان، دانش‌آموزان، طلاب و روشندلان برگزار شد و دوازدهمین دوره همایش پژوهش‌های قرآنی به همراه همایش‌های ترجمه و کتابت قرآن کریم و برپایی نمایشگاه باغ بهشت برگزار شد.

وی به حضور ۶۳۷ شرکت‌کننده درون این دوره از رقابت‌ها اشاره کرد و گفت: این تعداد شرکت‌کننده از ۸۴ کشور جهان درون مرحله مقدماتی مسابقات شرکت کردند و از این تعداد ۱۸۴ نفر از ۶۲ کشور ازبرای مرحله پس برگزیده شدند. همچنین درون این دوره از مسابقات ۶۷ داور شامل ۴۵ داور ایرانی و ۲۲ داور خارجی از ۱۴ کشور قضاوت کرده‌اند. درمجموع ۳۲۹ نفر از اهالی قرآن جهان اسلام میهمان جمهوری اسلامی ایران بودند.

* درون آخر آخر‌قسمت این مراسم سراسر معنوی بیانات مقام معظم رهبری بود. رهبر انقلاب اسلامی درون قسمت از سخنان خود درون این مراسم، فهم قرآن و عمل به آن را تأمین‌کننده سعادت بشر درون دنیا و آخرت دانستند و با تأکید بر اینکه بسیاری از مشکلات و گرفتاری‌های امت اسلامی و بشریت به دلیل عمل نکردن به معارف قرآنی هست، گفتند: امروز به لطف الهی درون جمهوری اسلامی، اقبال مردم به‌ویژه جوانان به معارف قرآنی و تمسک به این معارف روزبه‌روز درون حال گسترش هست و همین تمسک به قرآن مایه سعادت، قوت و عزت نظام اسلامی خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از متصدیان برگزاری مسابقات میان‌المللی قرآن، تلاوت قرآن و انس با آن را مقدمه فهم و معرفت قرآنی و همچنین تعمیق معنویت درون قلب و ذهن انسان برشمردند و افزودند: بسیاری از کج‌روی‌ها، بدفهمی‌ها، ناامیدی‌ها، خیانت‌ها، دشمنی‌ها و تسلیم شدن درون برابر طواغیت، به‌دلیل دوری از قرآن، و معنویت و معرفت ناشی از آن هست.

ایشان با تأکید بر اینکه عمل به قرآن زمینه‌ساز عزت، رفاه، پیشرفت، قدرت، انسجام، سبک زندگی شیرین درون دنیا و تأمین‌کننده سعادت آخرت هست، خاطر نشان کردند: متاسفانه بعضی سران کشورهای اسلامی به دستورات قرآنی عمل نمی‌کنند و به‌جای آنکه «اشداءُ علی الکفار» باشند، نوکر و دنباله‌رو آمریکا و صهیونیست‌ها هستند و به‌جای «رحماءُ بَینَهُم»، زمینه‌ساز اختلاف‌ها و جنگ‌ها همچون جنگ سوریه، یمن و کشتار مردم مسلمان شده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *